Nasıl Çalışır?

1. Müşteri, servis merkezini arar

Müşteri servis merkezini arar ve sorunu bildirir, eğer müşteri daha önceden kayıtlı değilse, müşteri kaydı oluşturulur.

2. İş detayları girilir ve saha teknisyenine atanır

Servis merkez görevlisi iş detaylarını girer; kullanılacak malzemeler, çeklistler, alt-görevler, özel formlar ve dosya ekleyerek işi daha detaylandırabilir. Saha çalışanların randevu ve müsaitlik durumlarını göz önünde bulundurarak, işi saha çalışanına atama yapar.

3. Saha teknisyeni iş uyarısı alır

Saha çalışanlarının mobil cihazlarına yüklü Sapiyon uygulamasına anlık olarak bildirim düşer. Nerede, ne zaman ve ne yapılması gerektiği tüm iş bilgileri hatasız bir şekilde saha çalışanına ulaşır. İhtiyaç duyulduğunda tek bir tıkla müşteri ile iletişim kurabilir ve haritayı kullanarak müşteri konumuna rota çıkartabilir.

4. Teknisyen müşteriyi ziyaret eder ve işi tamamlar

Saha teknisyeni müşteri konuma ulaşır ve işe başlar. İşle ilgili resimler, kullanılan malzemeler, verilen hizmet listesi, notlar ve müşteriden dijital imza alabilir. İş ile ilgili çeklistler, alt-görevler ve formlar bitirildikten sonra işin durumunu başarıyla tamamlandı olarak değiştirir. Tüm bu süreçleri anlık olarak takip edebilirsiniz.

5. Müşteri, hizmet değerlendirmesi yapar

İş başarıyla tamamlandıktan 30 dk sonra müşteriye otomatik olarak sms gider, ve verilen hizmeti değerlendirilmesi istenir.

Sapiyon ile saha
service yönetimi çok kolay

Hemen kayıt olun, işinizi bir üst seviyeye çıkartın

  • Kredi kartı gerektirmez
  • 14 gün ücretsiz dene
  • İstediğin zaman iptal et